Sekt – Pití pro pravé muže?

Vítám vás u dalšího dílu z mini série Pití pro pravé muže. V minulém díle jsme se věnovali rumu, jeho historii a jak ho správně pít. Dnes se společně podíváme na šumivé víno (sekt). Nezní to moc medvědovsky, máte pravdu. Hodně z nás má tu méně chlupatou polovičku a ty si na tom občas rády pochutnají, nehledě na to, že šumivé víno můžete koupit i jako dárek pro někoho a tak by se hodilo vědět co kupujete a nebo ho prostě máte rádi, tak jako já. Nikdy není na škodu si dát sklenku, když se něco slaví a nebo když máte jen tak chuť si dát něco slabšího a osvěžujícího.

sekt

Co je to sekt a jak se vyrábí?

Sekt neboli šumivé víno se vyrábí dvěma způsoby. Buď víno necháme zkvasit v láhvi a nebo v tanku. Postup je, ale podobný, je potřeba získat šťávu z vylisovaných hroznů. Používá se nejčastěji suché a kyselé víno. Do vylisované šťávy se přidají kvasinky a proces kvašení může začít v kádích a nebo sudech. Po té se tekutina stáčí do lahví, přidají se poslední ingredience a na závěr pověstný korkový špunt. Láhve se uloží do vodorovné polohy a dále kvasí minimálně devět měsíců. Až je víno dozrálé, odstraní se nečistoty. Jak se, ale nečistoty odstraní když už je láhev zazátkovaná? Láhve se otočí hrdlem dolů a veškerá sedlina se dostane ke korku, hrdla lahví se ochladí tak, že sedlina zmrzne a po otevření se dostane pryč. Poté jsou láhve doplněny například suchým vínem nebo likérem (záleží jaké víno se vyrábí), znovu uzavřeny korkovým špuntem a zajištěny drátěným košíčkem.

sekt

Sekt a nebo Šampaňské?

Více méně je to to samé, sekty jsou šumivá vína obecně všechny, kromě šampaňského. To je taky šumivé víno, ale vyráběné ve Francii v oblasti Champagne. Šumivá vína vyrobená tam, mají právo nosit tuto značku a žádná jiná. Jedná se totiž o chráněnou značku, proto spousty z nás používáme špatný název. Včetně mě. Je to tak ovšem zažité a asi to nebude nikdo z nás jen tak měnit.

Sekt podáváme vychlazený a ve vysokých sklenicích na šťopce.

Jelikož my máme sekty hodně rádi a těch klasických jsem měli již dost. Rozhodli jsme se trochu zaexperimentovat a objednali jsme si z obchodu alkohol.cz spolu s naším oblíbeným rumem, láhev ovocného sektu. Zvolili jsme maliny a musím říct, že pro muže je to sladší, ale dámy jistě ocení tento sekt. Dostanete ho se stylovým plastovým špuntem na závit, takže žádná panika z otvírání nehrozí. U nás se vypilo opravdu rychle a litovali jsme, že jsme neobjednali více lahví.

sekt

Jak to máte se sekty vy? Pijete je jen u zvláštních příležitostí a nebo si rádi čas od času jeden otevřete sami doma.

Ani medvědi by se neměli stydět mít rádi sekt.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *