Sekt – Pití pro pravé muže?

Vítám vás u dalšího dílu z mini série Pití pro pravé muže. V minulém díle jsme se věnovali rumu, jeho historii a jak ho správně pít. Dnes se společně podíváme na šumivé víno (sekt). Nezní to moc medvědovsky, máte pravdu. Hodně z nás má tu méně chlupatou polovičku a ty si na tom občas rády pochutnají, nehledě na to, že šumivé víno můžete koupit i jako dárek pro někoho a tak by se hodilo vědět co kupujete a nebo ho prostě máte rádi, tak jako já. Nikdy není na škodu si dát sklenku, když se něco slaví a nebo když máte jen tak chuť si dát něco slabšího a osvěžujícího.

sekt

Co je to sekt a jak se vyrábí?

Sekt neboli šumivé víno se vyrábí dvěma způsoby. Buď víno necháme zkvasit v láhvi a nebo v tanku. Postup je, ale podobný, je potřeba získat šťávu z vylisovaných hroznů. Používá se nejčastěji suché a kyselé víno. Do vylisované šťávy se přidají kvasinky a proces kvašení může začít v kádích a nebo sudech. Po té se tekutina stáčí do lahví, přidají se poslední ingredience a na závěr pověstný korkový špunt. Láhve se uloží do vodorovné polohy a dále kvasí minimálně devět měsíců. Až je víno dozrálé, odstraní se nečistoty. Jak se, ale nečistoty odstraní když už je láhev zazátkovaná? Láhve se otočí hrdlem dolů a veškerá sedlina se dostane ke korku, hrdla lahví se ochladí tak, že sedlina zmrzne a po otevření se dostane pryč. Poté jsou láhve doplněny například suchým vínem nebo likérem (záleží jaké víno se vyrábí), znovu uzavřeny korkovým špuntem a zajištěny drátěným košíčkem.

sekt

Sekt a nebo Šampaňské?

Více méně je to to samé, sekty jsou šumivá vína obecně všechny, kromě šampaňského. To je taky šumivé víno, ale vyráběné ve Francii v oblasti Champagne. Šumivá vína vyrobená tam, mají právo nosit tuto značku a žádná jiná. Jedná se totiž o chráněnou značku, proto spousty z nás používáme špatný název. Včetně mě. Je to tak ovšem zažité a asi to nebude nikdo z nás jen tak měnit.

Sekt podáváme vychlazený a ve vysokých sklenicích na šťopce.

Jelikož my máme sekty hodně rádi a těch klasických jsem měli již dost. Rozhodli jsme se trochu zaexperimentovat a objednali jsme si z obchodu alkohol.cz spolu s naším oblíbeným rumem, láhev ovocného sektu. Zvolili jsme maliny a musím říct, že pro muže je to sladší, ale dámy jistě ocení tento sekt. Dostanete ho se stylovým plastovým špuntem na závit, takže žádná panika z otvírání nehrozí. U nás se vypilo opravdu rychle a litovali jsme, že jsme neobjednali více lahví.

sekt

Jak to máte se sekty vy? Pijete je jen u zvláštních příležitostí a nebo si rádi čas od času jeden otevřete sami doma.

Ani medvědi by se neměli stydět mít rádi sekt.

Mohlo by se vám líbit..

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *