Po strništi bos

Po strništi bos. Tak zní název nového filmu Zdeňka a Honzi Svěráka. Ačkoliv jsme odjížděli na předpremiéru tohoto filmu s nulovým očekáváním velmi nás překvapil už po pár minutách.

Na předpremiéru jsme si zajeli do Olomouckého kina Cinestar kde nás čekal po filmu i rozhovor s Terkou Voříškovou a Honzou Svěrákem, který film režíroval.

po strništi bos

Po strništi bos

Film Po strništi bos je vytvořen podle knižní předlohy Zdeňka Svěráka. Ale scénář pro tento film tvořil jeho syn z toho důvodu, že vždy má k němu poznámky. Tak mu hned řekl ať si to napíše sám. Jediné co spolu dotvořili byly dialogy a poznámky tak, aby v tom byl vidět Svěrákův vtip. Pokud někdo četl knížku tak zklamán nebude naopak bude překvapen. Není to jako u jiných filmů podle knižních předloh kde většinou je méně scén a některé neodpovídají knížkám. Ve filmu je více scén než bylo popsané v knize.

Film je situován do doby před Obecnou školou. Setkáme se opět s Edou Součkem v době za protektorátu. Na začátku filmu se dočkáme trošku nechutné scény, kdy odvádí pána Gestapo a jeho pejsek chce jít s ním. Bohužel muži jsou drsní a pejskovi zavírají čumák do dveří od auta. Tuto scénu rozhodně nikdo nečekal a všichni sebou trhli. Dovoluji si odhadnout, že toto opravdu Svěrák prožil. To se jen tak nevymyslí. Za nedlouho je rodině Součkových jejich byt v Praze zabaven Němci a oni se musí odstěhovat na vesnici kde vlastní dům a bydlí tam Edova babička s dědou, teta a strýc.

po strništi bos
Zdroj

Pro kluka z města je vesnice chvilku záhada a straní se ostatních dětí. Když ho ale za nimi nemilosrdně vystrčí teta ať si jde hrát, nedá se nic dělat a musí se seznámit. Netrvá to moc dlouho a jsou z nich dobří kamarádi. Stane se členem dětské vojenské jednotky v doupěti udělané z věnců na hřbitově. Občas se objeví poznámky o pražákovi, ale díky nim se také hodně naučí. I třeba to jak chodit po strništi bos a nebo házet šutry. 🙂

Dozvíme se hodně..

Zažívají klučicí rošťárny a záležitostí jako je třeba odnesení nádrže z amerického letadla a přelití si jejich benzínu. Benzín pak používá jejich kamarád na vozíku. Postupně se nám odkrývá i rodinné tajemství o tom, proč už děda nemá koně a půlku domu a proč vydědil a nemluví se svým dalším synem, kterému říkají Vlk.

Co mě velmi mrzelo bylo neusmíření se Vlka a rodiny. Stále jsem doufala, že tomu tak nastane díky malému Edovi. Ale i tak byl Oldřich Kaiser ve své roli skvělý.

po strništi bos
zdroj

Film nám končí odjezdem rodiny Součkových zpátky do Prahy, jelikož Němci se stáhli. A tím nám dále navazuje Obecná škola.

Obsazení musím říct, že naprosto skvělá. Tereza Voříšková, která hrála maminku byla naprosto úžasná a i sám režisér ji složil kompliment, že doteď jejich ženské role byli jen takové ty nadhazovačky. Naopak ona i tak trošku zastínila Ondru Vetchého, který si zahrál tatínka. Představitel Edy Alois Grec také neskutečný. Lepší dítě si snad vybrat nemohli. A taková zajímavost co nám prozradil režisér filmu, že jednu z chlapeckých rolí obsadili opravdu chlapcem, který žije ve Slavonicích kde se film i natáčel.

po strništi bos

Celkový dojem

Výrok je tedy jasný. I když nejste nějací velcí fandové českých filmů. Nebo nemusíte Obecnou školu či Vratné láhve, Po strništi bos si nenechte ujít. Tento rodinný film, je vtipný a jistě na vás dýchne tehdejší atmosféra, doslova se vžijete do postav a budete prožívat tehdejší těžkou dobu.

Publikum se na konci filmu nestydělo a zasypalo dva reprezentanty filmu spousty dotazů. Například jsme se dozvěděli, že činky s kterými Eda cvičí si zahrály již ve druhém filmu. Mohli jsme je vidět i ve Vratných lahvích. Diváci se mohli dozvědět jak třeba probíhá casting do dětských rolí a nebo co vše museli lidé “přetrpět”, když se v jejich okolí točil film.

po strništi bos

Film stojí za to. Je v něm vše co v tom hledáte. Lehce se dozvíme něco ze života Svěráka, trošku se nám ve filmu objeví drama, občas proběhne i ta dětská představivost, ale nakonec se i zasmějeme.

Chystáte se  na tento film do kina?

 

6 komentářů: „Po strništi bos

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *