Pití pro pravé muže (medvědy)

Jídelních článků tady bylo již mnoho, tak jsem se rozhodl vás trošku seznámit s mým oblíbeným pitím. V tomto případě se bude jednat o jistě všem známý pirátský drink. Ano, pití pro pravé muže je rum. Jistě budete namítat. Proč zrovna rum je pití pro pravé muže, proč ne něco jiného? A právě proto jsem se rozhodl udělat mini sérii o alkoholu, kde si postupně představíme co by pořádnému chlapákovi (medvědovi) nemělo chybět v domácím baru.

pití pro pravé muže

Co je to vlastně rum a kde vznikl?

Kde vznikl rum, bohužel nikdo přesně neví. Celkově se vyskytoval tam kde se pěstovala cukrová třtina. Třeba ve všem známém Karibiku, Jamajce a nebo třeba Austrálii. Nyní je za jeho hlavní domovinu považována Jižní Amerika celkově. Zde je tolik oblastí kde se vyrábí, že v každé se pokaždé liší a vzniká mnoho variant a receptů. Rum je destilát ze šťávy z cukrové třtiny nebo melasy. Melasa se nechá zkvasit. Kvasení je pokaždé jinak dlouhé, podle toho jaký rum chceme vyrobit. Necháváme ho zrát v sudech, kde získá svoji typickou tmavou barvu. Máme ovšem i bílé rumy, které jsou v sudech minimální domu a nebo zrají v plechových sudech. Proces je to poměrně dlouhý a některé rumy zrají v sudech i desítky let. Používají se zejména dubové sudy, přídavky různého ovoce a nebo vanilky.

Pravé pití pro muže

Tuzemák, je to vlastně rum?

Ano máme i svůj vlastní rum. Nebo aspoň tomuto alkoholu rum říkáme. Není z cukrové třtiny ani melasy. Vyrábí se z naředěného a ochuceného lihu. Svého času i brambor. V dnešní době podle EU už ani tuzemskému rumu nesmíme říkat rum, proto všude v obchodech vidíte slovo Tuzemák. Rozhodně je to naše typické pití, které v zahraničí pod slovem rum určitě nenajdete. Možná na Slovensku ano.

Pití pro pravé muže, jak ho vlastně pít?

Když už se vám dostane do rukou nějaký hezky drahý prémiový rum. Tak vás jistě napadne jak ho vlastně pít. Prosím vás, hlavně do něj nelejte colu nebo kofolu. Pokud si tedy neobjednáte cuba libre, ale nyní se nebavíme o míchaných drincích.

Je hned několik způsobů jak si takový rum správně vychutnat. Dle mého nejlepší a nejjednodušší je si do sklenice dát jen samotný alkohol. Takhle si vychutnáte to nejlepší co vám váš drink může nabídnout. Dále máme variantu s ledem. Led pomalu odtává a rum vám maličko naředí vodou, ta potlačí typicky pálící chuť alkoholu. Pokud nejste fanoušek ledu, tak se může přidat do sklenice maličko vody a udělá to stejný efekt. Nebo nejlepší řešení jsou chladící kostky. Nepustí vám žádnou vodu a při tom budete mít rum nebo jakýkoliv jiný nápoj krásně vychlazený.

Můj oblíbený rum

Pití pro pravé muže

Dlouho dobu jsem byl fanoušek bílých rumů. Ty se, ale hodně používají do míchaných nápojů. Pak jsem objevil kouzlo tmavých rumů. Sednout si hezky se skleničkou do křesla, něco si k tomu přečíst. Prostě paráda. Jednoho dne jsem narazil na značku Diplomatico. Jedná se o výborný rum. Měl jsem možnost již ochutnat jeho několik variant. Jsou samozřejmě i další známé značky rumů, ale tenhle je ještě i v docela rozumné cenová relaci a nepohybujeme v několika tisícové investici za láhev. Běžně tento rum používám i jako dárek a vždy se setkal s velkým úspěchem. Proto jestli uvažujete o rozšíření vašeho domácího baru, tak vám osobně doporučuji tuto značku rumu. Existuje ještě jiná varianta s dárkovými sklenicemi s desetiletým rumem Diplomatico. Tento jsme měli pár měsíců zpět a taky to je výborná volba.

pití pro pravé muže

Kde koupit a neprohloupit

V běžném supermarketu na tyto typy rumu zase tak moc často nenarazíte. Proto je docela problém ho koupit v kamenném obchodě, pokud tedy nemáte v blízkosti nějakou specializovanou prodejnu. Já osobně alkohol nakupuji na alkohol.cz, vždy mi zásilka přišla do tří dnů v perfektním stavu a velice bezpečně zabalená. O Vánocích mě zachránili na poslední chvíli. Navíc, když mi doma dojde, tak stačí pár kliků a zásoba je tam kde má být.

Máte rádi rum tak jako já a Jack Sparrow? Podělte se s námi do komentářů :-).

 

6 komentářů: „Pití pro pravé muže (medvědy)

 • 16.5.2017 (21:56)
  Permalink

  No, mě třeba rum prostě nechutná, ať je jakýkoli. Hold mé chuťové buňky nejsou k němu uzpůsobené už jen tím, že jsem žena, která si dá raději skleničku vína, nebo nějaký ten nealkoholický koktejl. Jinak článek musím pochválit, je znát, že sis na něm práci dal a to, že i ty máš rum rád. 😀 🙂

  Reagovat
 • 17.5.2017 (20:53)
  Permalink

  Já jakožto “abstinent” nemám vůbec páru o tom, jaký je v rumu rozdíl… i celkově v jakémkoliv alkoholu. Však já za celý svůj život ochutnala jen 3 druhy alkoholu, haha 😀 Vodku, rum a víno.. vlastně i pivo, ale to já k alkoholu neřadím 😀 Každopádně když už rum, tak Captain Morgan s Colou, jak jinak. Prostě jde znát, že se v tom vyznáš. Pro muže rozhodně dobrý článek! 🙂

  Reagovat
 • 24.5.2017 (10:15)
  Permalink

  Na tančírnách jsme si velice oblíbili Captaina Morgana :D, ale zřejmě pravý rum jsem pila u kamarádky na grilovačce, to byl nějaký kubánský tmavý /taky se v tom nevyznám :D, ale ta chuť je nezapomenutelná. Co se týče míchání s colou, tak maximálně božkov, ostatní alkohol.nápoje nerada míchám 😀

  Reagovat
 • Pingback:Sekt - Pití pro pravé muže? | Medvěd & jeho slečna testuje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *