Robinson – aneb knihy, na které jsme již zapomněli #2

Robinson! Jistě každý z vás zná tohle jméno. Otázka je kdo všechno z vás tenhle klasický román od Daniela Defoea, který inspiroval ne jednoho autora, četl. Přiznám se, že já ve školním věku ne. Až později kdy jsem se na školu jen usmíval z ulice, jsem dal šanci tomuto dílu. Celá kniha pojednává o životě muže jménem Robinson Crusoe. Možná, některé z vás vyvedu z omylu, ale kniha se odehrává na opuštěném ostrově zhruba jen z poloviny. Druhá polovina je o cestách a jiných dobrodružstvích Robinsona. Pojďme si ji tedy společně přiblížit a zavzpomínat.

Robinson

Robinson Crusoe – neposlušný mladík

Celá kniha začíná seznámením s hlavním hrdinou. Tehdy ještě mladičkým Robinsonem. Neposlouchá rady svého otce a nakonec se stane obětí volání dálek a cestování. Na své první cestě se hned stane zajatcem a je brán jako otrok v Africe. S odvahou a důvtipem se mu podaří utéct. Dostane se do jižní Ameriky, kde si pořídí plantáže, pozemky s tabákem a cukrovou třtinou. Ovšem hlavní hrdina je dobrodruh a po pár letech je opět na palubě lodi. Tentokrát nemá tolik štěstí a celá loď se potopí. Robinson jako jediný havárii přežívá a dostává se na ostrov.

První dny jsou vždy nejhorší

Nejdříve náš trosečník postupně zachraňuje co nejvíc věcí z lodi. Dělá si seznam a ve všem je důkladný. Tahle část knihy mě vždy bavila nejvíce. Prohrabávání co má a nemá, co by potřeboval, hledání úkrytu a postavení příbytku. Časem zjistí, že je na ostrově sám, nebo si to alespoň myslí. Čas od času totiž na ostrov zamíří lidojedi a hodují na svých protivnících. Robinson žije dlouhá léta v klidu a samotě. Postaví si další obydlí v nitru ostrova u ovocných plantáží. Vyrábí si hrozinky, peče chléb, dělá marmelády, sází, plete a vytváří. Myšlenkama ovšem se stále upíná k opuštění ostrova. Pokouší se stavět vory a lodě. Ochočí si papoušky, psy, kočky jako mazlíčky a kozy na maso. V pozdějších fázích knihy, má několik stád, velké pole obilí a rýže.

Samota je těžká věc

Robinson po mnoha letech samoty se rozhodne chytit jednoho z lidojedů, o kterých se náhodou dozvěděl. Zachránil zajatce, kterého měli sníst a dal mu jméno Pátek. Naučil ho mluvit, pracovat a nejíst lidi. Stal se jeho nejvěrnějším a nejlepším přítelem. Kniha má pak takový rychlý spád. Na ostrov se dostane více lidí, další přeživší. V průběhu knihy ztroskotá další loď u ostrova a ta je zásobou dalších užitečných předmětů. Nakonec se Robinson z ostrova dostane, vezme i Pátka a cestují spolu domů a potom do Asie. Druhá půlka knihy mě nikdy tolik nebavila. S Pátkem to půjde z kopce a nakonec se Robinson ještě jednou vrátí  na ostrov. Veze loď plnou dobytka a předmětů snad všech řemesel. Osloví několik dobrovolníků a ti souhlasí že budou žít na jeho ostrově s tamními přeživšími, kteří žili pokojně jak je Robinson naučil. Spokojeně odjíždí z ostrova a dožívá doma ve svém sídle.

Tahle kniha mě bude bavit vždy. Být svědkem jak hlavní hrdina nemůže chytit kůzle a nebo se strachy třese v útrobách svého obydlí aby nebyl spatřen, je k nezaplacení. Všem rozhodně knihu doporučuji.

Četli jste tuhle knihu? Máte rádi staré romány?

Přečtěte si také naši předchozí recenzi z téhle edice.

 

Váš Medvěd

 

 

 

7 komentářů: „Robinson – aneb knihy, na které jsme již zapomněli #2

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *