Vánoční edice – Adventní kalendář – DIY

Adventní kalendář patří bezpochyby k drobnostem, které přispívají k vánoční atmosféře.

Pro děti je to skvělý odpočet kolik vlastně ještě zbývá dnů do Vánoc. Pro dospělé už je to pak jen více méně sranda, ale stejně to má trochu jiskru překvapení. Existuje mnoho druhů ke koupi. Je například kosmetický adventní kalendář, svíčkový, viděla jsem i kalendář s legem, různé elektronické (na ty se podíváme 1. prosince :)) a pak klasické sladké.

Co je, ale lepší než kupovaný? Přeci domácky vyrobený! Vy se vyblbnete a obdarovanému přichystáte kalendář, který třeba bude více ladit s jeho mlsným jazýčkem. Také do nich můžete přihodit nějakou drobnost pro potěšení.

A právě takový kalendář si dneska vyrobíme. Dělala jsem ho pro Medvěda ve formě krabiček a pokud to neroztrhne jako jeliman tak ty krabičky vydrží i na příští rok.

Teď si ukážeme jak takovou krabičku vytvořit a tím i vytvořit celým adventní kalendář.

hlavni

Jak vyrobit krabičku

adventní kalendář

Zvolte si papír jaký chcete. Já jsem volila takové papíry, které jsou většinou na scrapbook nebo sady, které prodávají občas v Lidlu. Je to taková vlastně barevná čtvrtka. Určitě bych to nedělala z normálního papíru, protože je měkký a nebude to pořádně držet. Pokud nevlastníte a ani nechcete kupovat podobné scrapbookové papíry stačí vám obyčejné čtvrtky, které jen ozdobíte podle sebe. Třeba lihovkou, fixou či pastelkou nakreslíte nějaké obrazce nebo přímo motiv. Dobrou službu udělají washi pásky nebo podobné barevné izolepy. Super budou také samolepky.

adventní kalendář

 

adventní kalendář
Ozdobeno washi páskou

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

A teď už k samotnému vystřihování.

Osvědčila se mi krabička udělané z čtverce 8×8. Vznikne z toho krabička, která bude mít dno o velikosti 4 cm. Je to taková normální velikost do, které se pohodě vleze pár bonbónů nebo čokoláda.

Postup

Naměřte si tedy čtverec 8×8. Do čtverce pak udělejte na každé straně okraje po 2 cm. Čím menší okraje tím vlastně menší boky krabičky. Tedy krabička bude placatější.

21223155

Vhodné třeba pokud tam chcete dát pár kostiček čokolád. Minimálně bych, ale dala 1,5 cm. Míň už ne. Jak uvidíte na krabičce číslo 12. volila jsem i menší formáty, to už je opravdu moc malé a sama jsem zvědavá co tam narvu. Naopak poslední krabičku tedy 24. jsem udělala větší ať to stojí za to. No to jsme trochu odbočili.

Takže máme narýsovaný čtverec 8×8 a udělané okraje 2 cm na všech stranách. Tedy vnitřní čtverec nám měří 4×4. To je dno. Teď si dorýsujeme víčko. z narýsovaných okrajů veďte 4 cm dlouhé čáry a spojte to. Tím vám vznikne víčko opět o velikosti 4 cm. A to ještě není vše! Potřebujeme zobáček. Ten už můžete dorýsovat podle oka, nebo veďte kolmici z poloviny čtverce a pak na každou stranu narýsujte 1,5 cm dlouhou čáru. Pak vše spojte s rohy čtverce. A je to na světě.

adventní kalendář

Jak složit krabičku

Teď vše co jsme si narýsovali pečlivě vystřihněte. A dále nastřihněte přesně podle šipek na obrázku. To jsou takové záložky. Ty budeme za chvilku lepit a díky tomu to dostane tvar jaký to má mít. Pak přejeďte jedním hrotem nůžek všechny čáry tedy hrany co se mají ohýbat. Kdo někdy něco skládal třeba z ABC tak mu to je jasný. Pokud nechce nůžkami stačí přehnout podél pravítka. Jde taky jen ručně, ale nemusí to být přesné a pak bude krabička křivá.

adventní kalendář

Lepení

Přichází na řadu lepidlo a lepení. Dostaneme tedy konečně podobu krabičky. Začneme těmi malinkými caplíky co jsou u víčka. Berme lepení z pohledu jak se otevírá krabička – tedy víčko bude nejdál od vás. (To jen pro upřesnění popisu lepení.) Vezměte levý čtvereček a přilepte ho vnitřní stranu bočnice na, kterou navazuje víčko. Pak vezměte pravý čtvereček a ten přilepte na vnitřní stranu pravé bočnice. Tím se nám upevní celé víčko. Zkoušela jsem více metod jak to lepit a tato držela nejvíce a byla nejvíce pevná. Pak stačí dolepit přední část a to tak, že oba čtverečky přelepíme k vnitřní straně bočnice, která je nejblíže k nám.

jak vyrobit adventní kalendář

A je hotovo. Celé dílo, tedy celá krabička.

adventní kalendář adventní kalendářZdobení

Teď už jí stačí jen ozdobit podle vlastního uvážení a napsat číslo kdy se má v který den otevřít. Z druhé strany na víčko můžete napsat nějaký vzkaz, aby si ho dotyčný po otevření přečetl a měl ještě hezčí den. Některé můžete přelepit i zavírání, aby se do toho někdo nepodíval dřív než nastane ten pravý čas. adventní kalendář adventní kalendář

 

Uložení

Přemýšlela jsem o tom jak vlastně kalendář vystavit. Skvělé by bylo ho naskládat do krabice nebo do trhly. Já jsem však zvolila verzi takovou, že to prostě zůstane rozkládané na komodě. Různě přeházím čísla, aby chvilku Medvěd hledal a bude.

adventní kalendář

Doufám, že se vám tento adventní kalendář líbí a, že ho třeba vyrobíte.

Vyrábíte jiné? Hoďte fotku na Instagram a označte nás, jsme tam jako Medvěd Testuje. 🙂

Adventní víla Medvědí slečna

Upečte si perníkovou chaloupku. 🙂

5 komentářů: „Vánoční edice – Adventní kalendář – DIY

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *