Ztracený svět – aneb knihy, na které jsme již zapomněli #1

Ztracený svět, jistě vám tento název není neznámý. Ať už z televizní série na přelomu milénia, která bohužel nebyla dokončena, filmů a nebo z knihy od známého spisovatele Sira Arthura Conana Doyla. Pojďme se společně ohlédnout za tímto velkolepým literárním dílem.

Ztracený svět

Zdroj

 

Jistě se asi ptáte sami sebe, proč vám tady budu psát o knize, která byla vydána před více jak sto lety. Přece ji každý musí znát. Osobně si myslím, že na staré klasické romány a příběhy se už dnes zapomíná. Děcka ve škole většinou jen ohrnují pysky nad knihami a vůbec nedají šanci podobným titulům jako Tři mušketýři, Robinson, Bílý Tesák, Hrabě Monte Christo, Vinnetou a další. Proto jsem se rozhodl založit tuhle novou rubriku, kde se společně ohlédneme za podobnými tituly. Dnes si právě představíme Ztracený svět.

Sir Arthur Conan Doyle:

Celosvětově známý spisovatel. Vsadím se, že každý z vás zná Sherlocka Holmse. Právě tomu známému detektivovi vdechl život na papíře výše zmíněný autor. Ovšem ne všichni ví, že další populární postava z autorova pera byl profesor Challenger, který byl takovým trochu opakem Sherlocka. Právě s tímto profesorem se setkáme v knize Ztracený svět. Je to nesmírně nadaný profesor a inteligentní člověk a vystupuje v několika science fiction knihách, které se zařadily ke knihám velikánů jako Jules Verne (10 000 mil pod mořem) a nebo H.G. Wells (Ostrov doktora Moreaua). K oběma autorům se v budoucnu několikrát vrátíme.

Ztracený svět – odjezd:

Celý děj nám bude vyprávět novinář Ned Malone, který se pro lásku krásné Markéty rozhodne podstoupit životní dobrodružství. Ocitáme se v Londýně na počátku minulého století. Svérazný profesor Challenger, který pro ránu a zesměšnění nechodí daleko oznámil královskému zoologickému ústavu o existenci prehistorických zvířat. Dozvěděl se o nich po své vlastní výpravě v Amazonii a nálezu mrtvého Američana, který měl vše poznamenané ve svém deníku. Profesor sám místo našel, ale byl nucen se vrátit kvůli přicházejícímu období dešťů. Nikdo jeho důkazům a prohlášením nevěřil. Po úvodních nešvárech se Malone ocitá ve skupině, která má prověřit profesorova tvrzení. Členy expedice jsou již zmíněný novinář Ned Malone, sportovec a vašnivý dobrodruh lord John Roxton, profesor Arthur Summerlee a sám profesor Challenger.

Jižní Amerika, Brazílie, nález plošiny:

Po příjezdu do Brazílie si naši hrdinové, pronajmou loď a jedou po Amazonce do nitra pralesů hledat cestu ke svému cíli vedeni profesorem Challengerem, který se v podstatě celou knihu hádá s profesorem Summerleem o všem možném. Od druhů hmyzu, rostlin, indiánů, opolidí až po druhy samotných dinosaurů. Po dlouhé několikatýdenní cestě všichni dorazí k náhorní plošině. Vypadá jako kus země zvednutý do vzduchu, po obvodu jsou neschůdné skály místy až 300 metrů vysoké a na délku měřila oko čtyřiceti pěti kilometrů. Tím, že byl takový kus země zvednutý sopečnou činností, tak se na ní zachoval i jurský život.

Plošina:

Všichni se nakonec dostali na plošinu a mohli prozkoumávat místí animální život. Naši hrdinové byli svědky spousty událostí. Viděli hnízdiště pterodaktylů, masožravé dinosaury, obrovské jeleny, čtyřmetrové běhací ptáky. Svedli boj s místními opolidmi, pomohli indiánům a další. Nebudu zde vypisovat úplně všechno, zbytek si přečtete sami. Po zbytek času se naši hrdinové zaobírají jak se dostat zpět, protože příchozí cesta již nebyla dostupná. Neustále nás budou provázet břitké útoky mezi profesory, lovcova moudrost a novinářovo nadšení.

plosina

 Zdroj

Kniha je určena spíš pro mládež, ale i já jsem se u ní tak jako zamlada dost pobavil a opět jsem se s chutí vrátil na plošinu plnou vyhynulých zvířat. Proto kdo ji nečetl, vřele doporučuji. Kniha není dlouhá a za jeden večer se dá krásně přečíst.

Dejte šanci knihám, o kterých se již nemluví. Odložte Harry Pottry, Dívky ve vlaku, Prchající babičky, Alchymisty a jiné. Vraťte se na chvíli ke knihám, které si zaslouží pozornost i dnešních generací. Opravdu to stojí za to.

Čtete rádi? Líbí se vám staré klasické romány?

Podívejte se i na naši minulou knižní recenzi Marťan.

Váš medvěd

19 komentářů: „Ztracený svět – aneb knihy, na které jsme již zapomněli #1

 • 3.11.2016 (15:34)
  Permalink

  Hezky sepsáno. Je fajn, že někdo napíše i recenzi na knihu (seriál/filmy…), které patří spíš vykopávkám:D Sám občas píšu o starších filmech, ke kterým jsem se třeba dostal až teď. Jinak knihu jsem sice nečetl, ale příběh je samozřejmě notoricky známý a kvalitní. Jen tak dál. Určitě se rád vrátím:)

  Reagovat
  • 4.11.2016 (6:39)
   Permalink

   Díky za komentář :), jsem rád, že se ti to líbí. Tenhle nápad mě napadl nedávno no, prostě na dobré příběhy se zapomíná a jsou utlačovány těmi moderními. Budeme rádi když k nám zavítáš :).

   Reagovat
  • 4.11.2016 (6:39)
   Permalink

   Jo to si vzpomínám. ABC jsem žral, hlavně nepropásnout další serii miniboxu a po víkendech lepit a lepit :D.

   Reagovat
 • 4.11.2016 (12:51)
  Permalink

  Asi jsem jediná na planetě, která neviděla Sherlocka, ale prostě…zatím nenastal čas, kdy bych si řekla “Jo, tak to chci vidět.” 🙂
  Nevím, možná jsem tu knížku četla, ale už je to hooodně dávno. Když si to tak pročítám, něco mi to připomíná, nevím no 🙂

  Reagovat
  • 7.11.2016 (7:16)
   Permalink

   NO hele ten Sherlock, mě přestal u jednoho dílu totálně bavit. Já ho ani nedodíval :). No jo, je to stará knížka, pro starý gardy tak asi proto nevzpomínáš :D.

   Reagovat
 • 5.11.2016 (20:50)
  Permalink

  Je to zaujímavé 😀 naozaj krásny článok, ja sa takýmto knihám vôbec nebránim keďže ich doma mám celkom teraz dosť a staršne rada si ich čítam 🙂

  Reagovat
  • 7.11.2016 (7:18)
   Permalink

   Jojo starou klasiku je vždy dobré si přečíst. Pokud ji někde vyhrabeš, tak hurá do toho.

   Reagovat
 • 5.11.2016 (23:29)
  Permalink

  Tu knihu jsem měla moc ráda, stále ji mám v knihovničce, asi ji zase vytáhnu a přečtu. 🙂

  Reagovat
  • 7.11.2016 (7:18)
   Permalink

   No jasně! Taky ji mám, sice někde ve sklepě, ale mám :). Je fakt super :).

   Reagovat
 • 6.11.2016 (9:44)
  Permalink

  Čtu velmi ráda, nejraději čtu téma holocaust, Hitler, nacisti atd..ale také ráda sahám na fantasy knihy, horory i thrillery. Romány moc nečtu, ale sem tam nějaký přečtu 🙂 Jinak moc pěkný článek a knihu jsem nikdy nečetla.

  Reagovat
  • 7.11.2016 (7:19)
   Permalink

   Pokud se ti líbí fantasy knihy, tak by tě možná mohla chytnout. Jojo s tím Hitlerem atd jsme si toho u tebe na blogu všiml :). Díky :).

   Reagovat
 • 7.11.2016 (14:26)
  Permalink

  Myslím, že tohle je skvělej nápad a ikdyž momentálně čtu plno nových knih, souhlasím, že ty staré a dobré si zaslouží zpátky svou pozornost. A to opravdu zaslouží.
  Myslela jsem si, že Arthura Conana Doyla opravdu znám, protože Táta jeho knihy hodně rád četl. I já jsem se někdy k jeho dílům tímto dostala, ale že napsal i Sherlocka Holmse mě buď nějak uniklo, nebo jsem tomu nevěnovala moc pozornosti. ( pro mě trochu ostuda)

  Reagovat
  • 8.11.2016 (7:04)
   Permalink

   Nic si z toho nedělej, teď už to víš a je to. Jsem rád, že se ti rubrika líbí. Máš pravdu, ty staré knihy, na ty se prostě zapomíná čím dál víc. Přitom jsou hodně kvalitní a rád si je připomenu :).

   Reagovat
 • 8.11.2016 (12:17)
  Permalink

  Tuhle knihu bych si ráda přečetla, i když tenhle typ knížek (ani seriálů a filmů) nemusím. Má to pro mě jeden důvod a to, že jako menší jsem možná až milovala ten seriál a před pár měsíci jsem si ho po letech znovu pustila a strašně mě štve, že je nedokončený. Zkoušela jsem ji hledat u nás doma mezi starými knihami a ptala se táty, jestli ji někde nemá, ale bohužel ne, takže si ji seženu někde jinde.

  Reagovat
  • 8.11.2016 (13:05)
   Permalink

   Knížka je si myslím normálně dostupná v knihkupectví. Pořád se tiskne, popřípadě v antikvariátech ji budou mít určitě a nebo knihovna no. Ten seriál, byl trošičku jinačí, pak už hodně přitaženej za vlasy. Pokud si měla ráda Margaret, tak tu v knize nečekej, ani Veroniku. Ale i tak je ta kniha super :).

   Reagovat
 • Pingback:Robinson – aneb knihy, na které jsme již zapomněli #2 | Medvěd testuje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *