Blogovací úterý – Blogger tips #3 – Začínáme blogovat

Začínáme blogovat!

My ne, ale vy. Začínáme blogovat by mělo posloužit začínajícím blogerům. V tomto článku vám představím kde můžete s blogem začínat. Pár rad na začátku a povzbuzení.

Nejdřív než se do toho pustíme tak bych ráda řekla, že toto nepíšu po pár měsících blogování. První blog jsem měla asi před více jak 10 lety. Tehdy na blog.cz. Později jsem tam měla další 3 blogy. a Od roku 2013 jsem měla blog Jahoda z Jahodovníku na jejichž základu stojí právě tento blog. Jahoda existovala do roku 2015. Nechci tím tvrdit, že jsem nějak extra expert, ale rozhodně vám mohu dát pár rád do začátku.

Tak pusťme se do toho!

Začínáme blogovat.

O čem budu mít blog? 

Je důležité si aspoň přibližně určit v jakém tématu bude blog např. o jednom seriálu, beauty, lifestyle nebo food. Vše se samozřejmě pak může vyvíjet s vámi. Třeba já když jsem začínala s Jahodou tak to nebyla Jahoda, ale Svět inspirace a měla jsem ho psát s kamarádkou a hlavní téma bylo DIY. Kamarádka nepsala a já na DIY neměla chuť a tak z toho vyšla Jahoda, která se věnovala kosmetice. Stálo mě to tedy trošku přenastavování, ale šlo to. Chci tím jen říct, že když si naučíte čtenáře na jedno téma a pak ho rázem změníte je možné, že je ztratíte.

Podstatný. N E J P O D S T A T N Ě J Š Í je piště o tom o čem chcete. 

Kde budu mít blog?

Pokud začínáte s blogováním tak bych hned nedoporučovala kupovat si vlastní doménu. Ale jestli věříte, že vás to bude bavit a vydržíte u toho a má to jasnou představu o jméně. Jděte do toho a kupujte. (Samostatný článek na vlastní doménu bude.)

Patříte-li do skupiny, která si chce nejdříve blogování vyzkoušet je tu pro vás pár dobrých nástrojů na tvorbu.

blog.cz  – Na této doméně jsem se učila blogovat a vznikaly tam mé základy. Již dlouho jsem tam nebyla a nevím jaké pokroky udělali v možnostech pro blogery. Které nabízejí jiné stránky. Jestli, ale chcete něco jednoduššího tak jděte do toho. Co je jeho dalším mínusem je fakt, že blog nejde přesměrovat na vlastní doménu.  Na druhou stranu dříve tam existoval http://paraweb.cz a byl to jeden z nejúspěšnějších blogů tam.

blogger tips

 

blogger.com – Tuto správu webu jsem měla hrozně ráda. Dokáže se na něm vytvořit krásný blog a díky možnosti hrabat se v html kódech si to hodně můžete přetvořit k obrazu svému. Navíc existuje milion šablon, které si stačí nahrát a máte krásný desing blogu. Také nabízí možnost přesměrování na svou vlastní doménu, případně jde i změnit url jméno. Tedy z svetinspirace.blogspot.cz jde udělat jahodovnik.blogspot.cz. Bez velkých problémů. Za mě velmi doporučuji blogger. 

blogger tips

http://wordpress.com nebo http://wordpress.org pro mě ještě stále novinka. Stále se seznamuji a objevuji nové a nové věci, které se s tím dají dělat. Základem bylo pochopit rozdíl mezi com a org. No o tom jindy. WordPress je jeden z nejpoužívanější redakčních systémů pro blogy. Celý blog si můžete poskládat podle sebe. Navíc pokud nechcete něco extra stačí nainstalovat plugin a funkce funguje. Je tu skvělé prostředí pro SEO. Ačkoliv jsem si ze začátku řikala Zlatý blogger. Tak teď začínám wordpressu velmi přicházet na chuť a již bych neměnila.

začínáme blogovat

Desing

Jak na blog.cz, blogger i na wordpress existuje xy druhů šablon placených i neplacených tak buď hledejte. Nebo si je vytvořte sami. Vím, že na blog.cz se kdysi v pohodě tvořili desingy v photofiltru a pak se to jen nastavilo. U bloggeru a wordpressu se to jen nahrává a nic dál nedělá. Mně osobně se nejvíce líbí bílé pozadí (jak je asi vidět) a to z toho důvodu, že ať vložíte jakoukoliv fotku tak se to s pozadím nepere. Nebolí z toho oči a ta fotka na tom vynikne hlavně když si s danou fotkou dáte práci. Pak si můžete vyrobit záhlaví to ať je už barevné jak chce.

Jak dát o sobě vědět?

Dobré je založit svému blogu facebook stránku. Pozvěte tam pro začátek své přátele a vkládejte tam nejen články, ale i fotky z normálního života. Zkuste oslovit lidi. Sdílejte vtipné fotky a lidé se chytnou a budou “lajkovat”. Super věc je sdílení věcí na facebookových skupinách. Existuje několik bloggerských skupin, které slouží pro sdílení svých napsaných článků. Přidejte se k nějaké a sdílejte. Čtěte ostatní a komentujte! Napsali jste nějakou recenzi? Najděte firmu z které produkt je a vysdílejte jim ho na facebook. Komentujte za svou facebookovou stránku ostatní stránky.

A co dál poradit? Pište když máte chuť. Sdílejte, komentujte. Nekopírujte články a fotky ostatním.

Doufám, že vám článek s názvem začínáme blogovat aspoň trošku pomohl.

Hodně štěstí s blogováním!

Mrkněte také na náš minulý článek sociální ikonky z rubriky blogger tips.

Medvědí slečna

6 komentářů: „Blogovací úterý – Blogger tips #3 – Začínáme blogovat

 • 25.10.2016 (17:25)
  Permalink

  Skvělý návod, začátečníkům určitě pomůže, já se taky dozvěděla pár nových věcí 🙂

  Reagovat
 • 25.10.2016 (17:36)
  Permalink

  Krásny článok určite to začiatočníkom pomôže 😀 ja sama som na blog.cz a je to tam strašne jednoduché čo sa týka založenia blogu a aj toho propagoavnia zo ide jednoducho. NO založit si vlastnú domenu ani nedovolím XD dôvod je jednoduchý, som strašne lenivá a nemám moc času.

  Reagovat
  • 27.10.2016 (12:39)
   Permalink

   Já doufám, že to někomu pomůže no. 😀

   – Medvědova slečna

   Reagovat
  • 27.10.2016 (12:41)
   Permalink

   Já myslím, že je i blogger je vhodný pro koníček. Koneckonců všechny redakční systémy, které jsou zadarmo. 🙂

   – Medvědova slečna

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *