Hranická propast – brána do pekel nebo jen zatopená jeskyně?

Všichni v posledních dnech určitě čtete články o novém světovém unikátu Hranické propasti. Ano Hranická propast se stala nejhlubší zatopenou jeskyní na světě a navíc její dno stále nenašli. Co se ale jen tak někde nedočtete, jsou pověsti spjaté s tímto místem. Není jich mnoho, ale určitě jsou zajímavé a stojí za zmínku.

Hranická propast

zdroj

Určitě si teď říkáte, proč vám tady píšu o propasti, když blog je zaměřený na něco jiného. No protože jsem tohle tajemné místo sám několikrát v životě navštívil a rád bych, aby se dostalo do podvědomí i ostatním lidem, co ho třeba ještě neznají. Přece jen, světových unikátů jako je Hranická propast, zase tolik nemáme.

Na úvod bych měl asi říct, že propast se nachází u Hranic na Moravě v těsné blízkosti obce Teplice nad Bečvou v národní přírodní rezervaci Hůrka. Hluboká je 404 metrů, z toho její suchá část má necelých 70 metrů.

Hranická propast první pověst – Rytíř Rolf:

Kdysi se nad Teplicemi rozprostíral hrad, kde sídlil zlý rytíř Rolf. Byl to typický padouch. Jeho hrad poskytoval veškeré blaho jako bylo jídlo, pití a ženské teplo. Těchto pochutin však nebylo vždy dosti a tak se Rofl vydal se svou družinou přepadat měšťany a obchodníky. Jednou, když se se svou družinou vracel z obzvlášť tučné výpravy je stihl boží trest. Země se pod kopyty jeho koně zachvěla a pohltila vše okolo. Loupeživý rytíř stihl jen zatroubit na svůj roh o pomoc a pak se on, celá jeho družina a jeho hrad propadly do země. Po hradu nezbylo ani památky, jen jednou ročně vždy na Štědrý den, můžeme ze strže slyšet zvon hradní kaple jak vyzvání do noci. Ani rytíř Rolf po smrti nenalezl klidu a prohání se po okolí na svém oři chrlící oheň hledajíc svůj hrad. Nakonec se vždy za hrozného rachotu vrhne do hlubiny propasti.

Hranická propast druhá pověst – Díra do pekel:

Na nedalekém hradě Svrčov sídlil rytíř Michal. Byl to však muž s lehkou pověstí, vyhledával rád společnost mnoha žen. Až mu byla jednou jedna žena osudová. Zeman co žil v nedaleké tvrzi v Ústí měl krásnou mladou ženu. Té se Michalovi zachtělo. Chtěl ji mít jen pro sebe a proto z chlípné touhy Zemana v noci zavraždil. Mladou ženu si vzal za manželku a ujížděl s ní v kočáře do svého hradu. Po cestě se však zahřmělo, země se rozevřela a pár i s kočárem se propadl do země. Říká se, že rytíř pro svou hamižnost vůči ženám a jeho žena pro smilství byli propadnuti do pekla. Přímo pekelnou bránou. Někdy jde po nocích slyšet nářek a volání z propasti. Můžeme se jen domnívat jestli to jsou duše mrtvých a nebo mladá žena se svým chlípným manželem volající o pomoc.

Zdroj:

Obě pověsti můžete najít v podobných znění a přečíst si je. Nicméně, samotná propast působí opravdu magickým dojmem. Všem doporučuji návštěvu pokud budete mít někdy cestu kolem. Vyplatí se nahlédnout do brány do pekel.

Navštívili jste již toto místo? Máte rádi pověsti?

Váš medvěd 

14 komentářů: „Hranická propast – brána do pekel nebo jen zatopená jeskyně?

 • 7.10.2016 (10:40)
  Permalink

  Tak pověsti jsou velice zajímavé! A myslím, že byla reportáž o propasti ve Víkendu a moc mě zaujala! Je to opravdu magické místo 🙂

  Reagovat
 • 7.10.2016 (11:47)
  Permalink

  1. pověst: …a země se zachvěla…. 2. pověst: …a země se zachvěla…. Nebyli zrovna moc originální, ti staří kejklíři a vypravěči 😀

  kdyzmyslis.blogspot.cz

  Reagovat
  • 7.10.2016 (11:57)
   Permalink

   No já jsem ty pověsti přepisoval vlastníma slovama :D, takže chyba na mé straně, ale pointa je v obou pověstech stejná, země pohltila ty špatné a vznikla díra jak vrata :D.

   Reagovat
 • 8.10.2016 (13:00)
  Permalink

  Pověsti miluji, ráda si je čtu. Mám doma knihu Krvavé příběhy z hradů a zámků. Jsou to pověsti z českých hradů a zámků. Výborná kniha. Na tu propast bych se chtěla určitě někdy podívat. 🙂

  Reagovat
  • 8.10.2016 (13:19)
   Permalink

   Stačí sednou do aut anebo vlaku a udělat si víkendový výlet :). Jo jo pověsti jsou super, taky mě právě začaly nedávno bavit :).

   Reagovat
 • 8.10.2016 (17:17)
  Permalink

  Tak tuhle propast “dobře” znám. Už od dětství jsem slyšel různé pověsti, hlavně si každý vždycky myslel, že je nejhlubší, jen to nešlo ověřit v dané době. Dokonce znám jednu pověst o kačeně, která proplula z propasti do Bečvy.
  Co mě ale zaujalo nejvíc, je že o tom píšeš, jsi někde z okolí? Já žil 20 let pár kilometrů odtud.

  Reagovat
  • 8.10.2016 (19:17)
   Permalink

   Tu pověst jsem slyšel taky :D. Jo jo jsem přímo z Hranic, už 25 let tady bydlím. Hehe no vidíš jak je svět malej, obzvlášť ten blogovací. Možná se i známe a jen o tom nevíme :).

   Reagovat
 • 9.10.2016 (11:44)
  Permalink

  sakra, slyším o ní poprvý 😀 ale já takovýhle místa a pověsti ráda, takže tam určitě zajedu!! na halloween to musí bejt super 😀

  Reagovat
  • 9.10.2016 (12:56)
   Permalink

   No tak třeba jednou ji navštívíš, sama uvidíš, že to kouzelný místo.

   Reagovat
  • 10.10.2016 (11:10)
   Permalink

   Správně :), je to unikát. Určitě se tam jednou zastav, budeš hezky čučet do díry :).

   Reagovat

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *