Marťan – novodobý Robinson na Marsu

martan
Zdroj Martinus.cz

Marťan – “Ano jistě, lepící páska nám zajistí vakuum.”

Kolem není vůbec nic, jen kamení, hromady neúrodného písku a na první pohled opuštěný HUB, dva rovery a pole solárních panelů. Uvnitř se však ukrývá moderní Robinson Mark Watney. Botanik a strojní inženýr v jednom, který uvíznul na Marsu. Přežije? Zemře hladem? Podaří se mu kontaktovat Zemi? Vše se dozvíte pokud si přečtete tento úchvatný titul.

Většinou se mi to stává naopak, ale zde jsme viděl první film, tehdy jsem neměl ani tušení, že je natočený podle knižní předlohy. Byl jsem uchvácen nápadem a celým zpracováním filmu Marťan. Když jsem však před pár týdny narazil na tuhle knihu, neváhal jsem a musel jsem si ji prostě přečíst. Nebudu se zde popisovat rozdíly mezi knihou a filmem, ty tam budou vždy ve všech případech, ale o to nejde.

Marťan – “Jako všechny problémy i tento vyřeší radioaktivní krabice.”

Kniha vás neúprosně a rychle vtáhne do děje. Jsme svědky jak posádky mise Ares III, je nucena předčasně opustit planetu Mars kvůli příliš silné písečné bouři. Všichni členové posádky to zvládnou až na jediného. Marka Watneyho doslova smete utržený talíř antény a odnese ho neznámo kam. Posádka prohlásí Watneyho za mrtvého a vrátí se na zpáteční loď Hermes a letí zpět k Zemi. Netuší však, že Mark přežil. Sice s probodnutým břichem a nedostatkem vzduchu, se dostane zpět do bezpečí HUBu a začne jeho dlouhý boj o přežití na nehostinné a neplodné planetě. Mars Markovi nedá nic zadarmo a hloupý elektrický zkrat může být i naprostým koncem. Staneme se svědky, jak si Mark vyrobí vodu, teoreticky kolonizuje Mars, vyrobí si vanu, zavlažování, začne pěstovat brambory a spousty jiných výrobků a zlepšovadel, která je lidská mysl schopna vymyslet, když bojuje o holý život.
Celá kniha je psána formou deníku den po dni jeho života na Marsu. Sem tam se vrátíme na Zemi a na události spjaté s Markovou smrtí. V knize se nachází hodně technických údajů a jde poznat, že ji psal vzdělaný člověk, který se pohybuje v tomto oboru. Nebojte se, já nejsme žádnej velkej technik a vše jsme bez problému chápal. Kniha je určitě napsána pro všechny čtenáře, tak aby ji bez větších problémů zvládli.

 

sam
Zdroj

Kdo má rád napínavé čtení a vtipného hlavního hrdinu, neváhejte a dejte se do čtení, knížku rozhodně doporučuji. Poslední obrázek je již z filmu, dal jsem ho sem aby nám přiblížil tu pustou atmosféru na neobydlené planetě a jak je člověk sám. Ke mě se dostala neilustrovaná kniha. Je možné, že existuje i ilustrované vydání.

Četli jste knihu nebo viděli jste film Marťan?

Váš testující medvěd

11 komentářů: „Marťan – novodobý Robinson na Marsu

 • 6.9.2016 (12:35)
  Permalink

  Knihu jsem nečetla, ale kamarádka jí má doma a pořád mi ji vnucuje. Ale já nevím, tohle téma mě moc nebaví. Film jsem taky neviděla. Rozhodně to ale mlže být hezké čtení!
  Pěkná recenze 🙂

  Reagovat
 • 6.9.2016 (12:54)
  Permalink

  Nejdřív jsem četla knihu, až pak viděla film. Samozřejmě že v knize je toho mnohem víc, vše je podrobnější a Mark je ještě o něco vtipnější, ale na druhou stranu jsem si při sledování filmu uvědomila, že autor nijak nepopsal postavy, měly jen jména a funkce, a tak se mi různí vedoucí různých oddělení v NASA občas pletli, zatímco ve filmu od sebe byli dostatečně odlišeni. Tak si ale pro změnu člověk nestíhal pamatovat všechna jména.
  Měla jsem strach, že to na mě bude moc vědecké, ale dalo se to zvládnout, a navíc s Markovým vtipem a jednotkou "nindžapirát" jsem si to i užila. Bylo sice od začátku jasné, že ho zachrání, ale i tak to bylo napínavé.
  x
  http://www.introvertnisvet.blogspot.cz

  Reagovat
 • 6.9.2016 (13:07)
  Permalink

  ahoj 🙂 no ja jsem první viděl film na ten jsem byl v kině a moc mě bavil. bylo to přesně takové odreagování které jsem od filmu četl. Pak jsem se dostal ke knižce a tu jsem dočetl tak do 30% pak jsem se k ni už nevrátil protože jsem přece věděl jak to dopadne filmová předloha se od te knižní zásadně neliší aspoň myslím. Tak jsem neměl důvod se ke knize vracet. Občas bych si příběh i připomněl ale přemýšlím že zainvestuji a koupím si to možná do auta jako audioknihu. Každopádně díky za pěkný popis

  má recenze na film na mém blogu. Ijáček.

  Reagovat
 • 6.9.2016 (13:33)
  Permalink

  Je prav, že když nad tím teď zpětně přemýšlím, tak se mi taky v knize pletly jména a funkce lidí a ve filmu ne. Super postřeh, díky za něj i za komentář :).

  Reagovat
 • 6.9.2016 (13:34)
  Permalink

  No minimálně filmu bych být tebou šanci dal. 🙂 Navíc s takovým fešákem v hlavní roli :D.

  Reagovat
 • 6.9.2016 (13:35)
  Permalink

  Ahoj! No v knize je ta druhá půlka celého děje trošičku jinak než ve filmu, více problému, více příprav na finální cestu a samotná cesta, to ve filmu prostě není, dva střihy jak jede k modulu a to je vše. No do té audioknihy bych taky šel, už jich několik ve sbírce taky mám a je to super :).

  Reagovat
 • 6.9.2016 (20:04)
  Permalink

  Mám ráda knihy, které jsou psané formou deníku. Rozhodně se po ní mrknu, protože…jaký to je, být sám? Fakticky sám. Chci znát jeho myšlenky, pocity a všechno spjaté s určitými momenty. Zní to fakt zajímavě 🙂

  Reagovat
 • 7.9.2016 (6:28)
  Permalink

  Jo Mark nám dovolí nahlédnout do jeho myšlenek až moc :), do toho si připočti jeho přisprostlé hodnocení a neustálý vtip. Jestli se ti takové knihy líbí, tak neváhej a jdi do toho :).

  Reagovat
 • 7.9.2016 (20:13)
  Permalink

  Mě přesně takové filmy nebaví a když to někde běží, tak to rovnou přepínám, takže ani do knihy bych se nepustila:) Ale může to být zajímavé, pravda:)
  Jo a kde pracuješ?:)

  Reagovat
 • 8.9.2016 (6:45)
  Permalink

  Tak sto lidí sto chutí :), to tak bývá. Mě ta kniha třeba uchvátila :). Jinak pracuju v hezké útulné kanceláři našeho největšího dodavatele elektřiny jako technik majetku :). Docela nuda co? 😀

  Reagovat
 • Pingback:Ztracený svět - aneb knihy, na které jsme již zapomněli #1 | Medvěd testuje

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *